Trestanie čarodejníc podľa najstarších uhorských dekrétov

Články

The punishment of witches according to the oldest Hungarian decrees

Anotácia: Autorka sa v príspevku venuje najstarším dekrétom trestajúcim čarodejníctvo v Uhorsku, nakoľko činnosť osôb zaoberajúcich sa domnelými kontaktmi s neviditeľnými silami z iného sveta nadobudla počas stáročí mnohoraké podoby. 1Na dokreslenie doby treba dodať, že aj v Hornom Uhorsku, teda na našom dnešnom území, pretrvávalo presvedčenie o schopnostiach čarodejníc človeku nie len pomôcť, ale i poškodiť. 2V takejto podobe sa viera v ich existenciu a činnosť preniesla na naše územie už dávno pred prijatím kresťanstva. 3
Kľúčové slová: čarodejnica, zákon, Uhorsko, súdny proces

Annotation: In it, the author deals with the oldest decrees punishing witchcraft in Hungary, as the activity of persons dealing with supposed contacts with invisible forces from the world has taken many different forms over the centuries. To illustrate the time, it should be added that even in Upper Hungary, i.e. in our territory today, the belief in the abilities of witches not only helped but also harmed people. In this form, the belief in their existence and activity was transferred to our territory long before the adoption of Christianity.
Key words: witch, law, Hungary, trial

Filozoficko – právny význam diela ,,Kladivo na čarodejnice“

Články

The philosophical and legal significance of the work The Witch´s Hammer

Anotácia: Autorka sa v príspevku venuje dielu Kladivo na čarodejnice, ktoré sa stalo programovou listinou a základnou príručkou v boji proti čarodejniciam na európskom kontinente a je výrazne presiaknuté nepriateľským a negatívnym postojom voči ženám. Aj keď nikdy nezískalo formálne postavenie zákona, slúžilo ako významný subsidiárny právny predpis v súdnej praxi a postupne si vybudovalo povesť najčastejšie používaného zdroja informácií o čarodejníctve. Kniha síce nemala na čarodejnícke procesy okamžitý účinok, no ovplyvnila predstavy o čarodejníctve a následne počas vrcholného obdobia čarodejníckych procesov už bola klasickým dielom vo svojom odbore a stala sa základom mnohých prenasledovateľov čarodejníc.
Kľúčové slová: Kladivo na čarodejnice, čarodejnica, tortúra, obvinenie

Annotation: In the article, the author deals with the work The Hammer of Witches, which has become a program document and a basic manual in the fight against witches on the European continent, and is strongly imbued with a hostile and negative attitude towards women. Although it never gained the formal status of law, it served as an important subsidiary piece of legislation in court practice and gradually built a reputation as the most frequently used source of information on witchcraft. Although the book did not have an immediate effect on the witch trials, it influenced the ideas about witchcraft and subsequently during the peak period of the witch trials it was already a classic work in its field and became the basis of many witch persecutors.
Key words: Witch hammer, witch, torture, accusation

Asylum law in the European union: Its concept and development

Články

Asylum law in the European union: Its concept and development

Annotation: The article focuses on the Asylum law in the European Union. It is divided into two relatively separate parts. The first part of the article concentrates primarily on defining and explaining the term "asylum". Above all, what the term of asylum represents as an institute and a concept. The second chapter describes it from the point of view of its historical genesis in the European Union.
Keywords: asylum, European union, concept, development, structure, refugee

Anotácia: Článok je zameraný na azylové právo v Európskej únii. Je rozdelený do dvoch relatívne samostatných častí. Prvá časť článku je zameraná primárne na definovanie a vysvetlenie termínu „azyl“. Predovšetkým teda toho, čo pojem azylu predstavuje ako inštitút a koncept. Druhá kapitola popisuje tento pojem z pohľadu jeho základnej historickej genézy v priestore Európskej únie.
Kľúčové slová: azyl, Európska únia, koncept, rozvoj, štruktúra, utečenec

Totalitarizmus a Československo po roku 1948

Články

Totalitarianism and Czechoslovakia after 1948

Kľúčové slová: totalitarizmus . komunizmus . totalitná ideológia . propaganda . komunistická strana
Key words: totalitarianism . communism . totalitarian ideology . propaganda . communist party

Úvod

Totalitarizmus a iné nedemokratické režimy sú témy, ktorým bola a je venovaná značná pozornosť zo strany verejnosti. Príčiny, dôvody záujmu o túto tému sú rôzne, ale verejnosť sleduje a hodnotí hlavne ich vonkajšie prejavy súvisiace s porušovaním práv a slobôd človeka. Totalitnému prípadne autoritatívnemu režimu sa v prvej polovici 20. storočia nevyhla väčšina Európskych štátov. Totalitné režimy sú žiaľ aj súčasťou našej nedávnej histórie a máme dokonca skúsenosti s oboma tipmi totalitných režimov fašistickým aj komunistickým. Téme totalitarizmu, nacizmu, komunizmu hlavne filozofickým aspektom, ideológii, zločinom a osobnostiam, ktoré stáli na čele týchto režimov sa venuje vo svojich dielach viacero zahraničných aj domácich autorov. V článku vychádzam okrem literatúry, ktorá sa zaoberá danou problematikou najmä z vtedajších právnych predpisov (ústavy, zákonov, nariadení) platných v danom štáte. Ambíciou článku je poukázať aj na podmienky a príčiny na základe ktorých sa totalitné hnutie najmä za pomoci totalitnej ideológie, propagandy, teroru a zastrašovania dostávalo v 20. storočí k moci. Totalitné ideológie získavali popularitu najmä v období po prvej svetovej vojne, v čase ťažkých hospodárskych, sociálnych a ekonomických kríz. Riziko návratu totalitných systémov hrozí aj v dnešnej dobe, preto pokladám za potrebné vracať sa k tejto téme a poukazovať na dôsledky najmä zločiny, ktorých sa totalitné režimy dopustili. Predkladaný článok vo svojej prvej časti vymedzuje pojem totalitarizmus pomocou základných definičných znakov (totalitná ideológia, vláda jednej politickej strany, vodcovský princíp, existencia a pôsobenie tajnej polície, totalitná propaganda a ovládanie komunikačných / informačných prostriedkov, centrálne riadené hospodárstvo, absolútna kontrola strany nad armádou / ozbrojenými zložkami, politizácia justície / politické procesy. Druhá časť článku venovaná Československu po roku 1948 sa zameriava na jednotlivé totalitné inštitúty a znaky, ktoré boli nepochybne súčasťou štátneho režimu v Československu po roku 1948. V Československom poňatí ide o komunistickú totalitnú ideológiu, existenciu a vládu jedinej politickej strany – Komunistickej strany Československa, pôsobenie Ľudových milícií a Štátnej bezpečnosti, komunistickú propagandu ako aj centrálne riadené hospodárstvo a politizáciu Československej justície.

K rozdeleniu Česko-Slovenska

Články

Rozpad celku na dve rôzne veľké časti môže mať charakter odčlenenia menšej časti od celku, alebo rozdelenia celku na nové samostatné časti.
Rozpad štátu na dva rôzne veľké štáty sa môže uskutočniť oddelením časti územia od pôvodného štátu, alebo rozdelením originálneho štátu na nové štáty.(1)